TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-18-11SY-6117-LC
AFD57-18-11SY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-18-11SY-6117-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
AFD57-18-11SY-6117-LC.pdf
Availability of AFD57-18-11SY-6117-LC
QUANTITY
AFD57-18-11SY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-18-11SY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD57-18-11SY-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-18-11SY-6117-LC
AFD57-18-11SY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD57-18-11SY-6117-LC
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.1A SOT23-3 datasheet.pdf
RES 33 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP CLEAR GRN PCMNT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 0804 datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 21C P 12" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
25 POS HDF PLUG, MS W/ST REL datasheet.pdf