TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-18-32SY-6140
AFD57-18-32SY-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-18-32SY-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT
Datasheet Download
AFD57-18-32SY-6140.pdf
Availability of AFD57-18-32SY-6140
QUANTITY
AFD57-18-32SY-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-18-32SY-6140
Internal Part NumberEIS-AFD57-18-32SY-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-18-32SY-6140
Related LinksAFD57-18-, AFD57-18-32SY-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-18-32SY-6140 Details Description
Related parts for AFD57-18-32SY-6140
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 203K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 1W datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL WHITE 36"L X 30"W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 26POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf