Diodes Incorporated SBRT15U50SP5-13
SBRT15U50SP5-13 picture photo
Mfg. Part Number
SBRT15U50SP5-13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SBR 50V 15A POWERDI5
Datasheet Download
SBRT15U50SP5-13.pdf
Availability of SBRT15U50SP5-13
QUANTITY
SBRT15U50SP5-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBRT15U50SP5-13
Internal Part NumberEIS-SBRT15U50SP5-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationMold Compound/Solder Update 09/Jan/2015
PowerDI-5 Package 06/Jun/2015
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSBR®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowerDI™ 5
Supplier Device PackagePowerDI®5
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBRT15U50SP5-13
Related LinksSBRT15U, SBRT15U50SP5-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBRT15U50SP5-13 Details Description
Related parts for SBRT15U50SP5-13
DUCT SLOT POL CLR2"X2" (6=6') datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SFLAT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1.03A 93 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS 1.0MM R/A T/H datasheet.pdf
CTV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
Precision Low-voltage Amplifier; DC to 1 kHz IC datasheet.pdf