TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-20-41SX-6141
AFD57-20-41SX-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-20-41SX-6141
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD57-20-41SX-6141.pdf
Availability of AFD57-20-41SX-6141
QUANTITY
AFD57-20-41SX-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-20-41SX-6141
Internal Part NumberEIS-AFD57-20-41SX-6141
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-20-41SX-6141
Related LinksAFD57-20-, AFD57-20-41SX-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-20-41SX-6141 Details Description
Related parts for AFD57-20-41SX-6141
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 36SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 583 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MIRROR MNT 3/4 58A UHFM datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 18GHZ 10DB datasheet.pdf