TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-22-55PN-6140
AFD57-22-55PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-22-55PN-6140
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
AFD57-22-55PN-6140.pdf
Availability of AFD57-22-55PN-6140
QUANTITY
AFD57-22-55PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-22-55PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD57-22-55PN-6140
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-22-55PN-6140
Related LinksAFD57-22-, AFD57-22-55PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-22-55PN-6140 Details Description
Related parts for AFD57-22-55PN-6140
IC TXRX FR FSK 400-950MHZ 48-TQF datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 1GB 200SODIMM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 60A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
ZERO SMOG 4V 100/120V B KIT1 NOZ datasheet.pdf