TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-22-55PY-6139
AFD57-22-55PY-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-22-55PY-6139
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
AFD57-22-55PY-6139.pdf
Availability of AFD57-22-55PY-6139
QUANTITY
AFD57-22-55PY-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-22-55PY-6139
Internal Part NumberEIS-AFD57-22-55PY-6139
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-22-55PY-6139
Related LinksAFD57-22-, AFD57-22-55PY-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-22-55PY-6139 Details Description
Related parts for AFD57-22-55PY-6139
CONN BACKSHELL DB25 PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.3VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
DIODE FRED datasheet.pdf
4700UF 15V 22.5X79.8 85C AXI datasheet.pdf