TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-19SX-6139
AFD57-24-19SX-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-19SX-6139
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
AFD57-24-19SX-6139.pdf
Availability of AFD57-24-19SX-6139
QUANTITY
AFD57-24-19SX-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-19SX-6139
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-19SX-6139
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-19SX-6139
Related LinksAFD57-24-, AFD57-24-19SX-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-24-19SX-6139 Details Description
Related parts for AFD57-24-19SX-6139
IDC CABLE - MSR24K/MC24G/MPR24K datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 158 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
VINYL INSL BUTT SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 495MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 10pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf