TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-19SY-6117-LC
AFD57-24-19SY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-19SY-6117-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
AFD57-24-19SY-6117-LC.pdf
Availability of AFD57-24-19SY-6117-LC
QUANTITY
AFD57-24-19SY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-19SY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-19SY-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-19SY-6117-LC
AFD57-24-19SY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD57-24-19SY-6117-LC
CONN HEADER 2POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TERM FORK NYL 12-10AWG 1/4 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 35POS GOLD datasheet.pdf