TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-31PN-6139
AFD57-24-31PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-31PN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN
Datasheet Download
AFD57-24-31PN-6139.pdf
Availability of AFD57-24-31PN-6139
QUANTITY
AFD57-24-31PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-31PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-31PN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-31PN-6139
Related LinksAFD57-24-, AFD57-24-31PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-24-31PN-6139 Details Description
Related parts for AFD57-24-31PN-6139
LED BAR GRAPH 10-SEGMENT YELLOW datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 6A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULE I.MX51 128MB FLASH 25PK datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 18POS datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf
1000UF 12V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf