TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-31PX-6140
AFD57-24-31PX-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-31PX-6140
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN
Datasheet Download
AFD57-24-31PX-6140.pdf
Availability of AFD57-24-31PX-6140
QUANTITY
AFD57-24-31PX-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-31PX-6140
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-31PX-6140
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-31PX-6140
Related LinksAFD57-24-, AFD57-24-31PX-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-24-31PX-6140 Details Description
Related parts for AFD57-24-31PX-6140
IC 1 MB 3.3V SER CONF PROM 8-DIP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
TOOL HAND HVY HD STRATO 12AWG datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V 10% BX 1210 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MGRID IDT REC W/POLKEY .38AULF datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/8-48" WHITE datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 108W datasheet.pdf
SOCKET datasheet.pdf
CMOS +-5 V/ +5V 4 OHM SINGLE SPDT SWITCHES IC datasheet.pdf