TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-61PZ-6117-LC
AFD57-24-61PZ-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-61PZ-6117-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD57-24-61PZ-6117-LC.pdf
Availability of AFD57-24-61PZ-6117-LC
QUANTITY
AFD57-24-61PZ-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-61PZ-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-61PZ-6117-LC
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-61PZ-6117-LC
AFD57-24-61PZ-6117-LC Details Description
Related parts for AFD57-24-61PZ-6117-LC
FIXED IND 22UH 750MA 230 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 94POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC DATA SEL/MUX QUAD 1-2 16-SOIC datasheet.pdf
78K0 KF2 UPD78F0547 EVAL BOARD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
GRF4 APPLIANCE INLET FILTER 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf