TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-61PZ
AFD57-24-61PZ picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-61PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD57-24-61PZ.pdf
Availability of AFD57-24-61PZ
QUANTITY
AFD57-24-61PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-61PZ
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-61PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-61PZ
Related LinksAFD57-, AFD57-24-61PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-24-61PZ Details Description
Related parts for AFD57-24-61PZ
IC ADC 10-BIT 250KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf