TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-12-10SY-6117
AFD58-12-10SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-12-10SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD58-12-10SY-6117.pdf
Availability of AFD58-12-10SY-6117
QUANTITY
AFD58-12-10SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-12-10SY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-12-10SY-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-12-10SY-6117
Related LinksAFD58-12-, AFD58-12-10SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-12-10SY-6117 Details Description
Related parts for AFD58-12-10SY-6117
IC MODULATOR SIGMA-DELTA 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN WQB 240/2 datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 98POS DR LOW P datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
M3 SCREW TERMINAL (BLUE) datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
EMITTER UV 390NM 1A STAR datasheet.pdf