TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-14-15PW-6117-LC
AFD58-14-15PW-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-14-15PW-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
AFD58-14-15PW-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-14-15PW-6117-LC
QUANTITY
AFD58-14-15PW-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-14-15PW-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-14-15PW-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-14-15PW-6117-LC
AFD58-14-15PW-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-14-15PW-6117-LC
RES TEMP SENS 390 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
TIE WIRE 37" BLACK 175LB HD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 75MA SNT6A datasheet.pdf
COPPER LUG 1/2" HOLE 2/0 AWG datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC PMU MULTI-STANDARD 48-QFN datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
BCZ 3.81/03/180F SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 170MA 3.3 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf