TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-14-15PW-6117
AFD58-14-15PW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-14-15PW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD58-14-15PW-6117.pdf
Availability of AFD58-14-15PW-6117
QUANTITY
AFD58-14-15PW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-14-15PW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-14-15PW-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-14-15PW-6117
Related LinksAFD58-14-, AFD58-14-15PW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-14-15PW-6117 Details Description
Related parts for AFD58-14-15PW-6117
SWITCH DUAL CHAN PWR TO-220AB7 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
BOX PLSTC CLR/GRAY 3.23" X 3.15" datasheet.pdf
HEATSINK 41X45X10MM NYLONPUSHPIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HOUSING 80POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
108 dB, 192 kHz 4-In, 8-Out CODEC IC datasheet.pdf