TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-14-5PW-6141
AFD58-14-5PW-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-14-5PW-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN
Datasheet Download
AFD58-14-5PW-6141.pdf
Availability of AFD58-14-5PW-6141
QUANTITY
AFD58-14-5PW-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-14-5PW-6141
Internal Part NumberEIS-AFD58-14-5PW-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert14-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-14-5PW-6141
Related LinksAFD58-14, AFD58-14-5PW-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-14-5PW-6141 Details Description
Related parts for AFD58-14-5PW-6141
CAP ALUM 800UF 75V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD 2 FOR ISL8107 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SEALING KIT ANGLED HSGING datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
LUG COPPER MECH 1 HOLE datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.047UF RADIAL datasheet.pdf