TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-16-26SN-6117-LC
AFD58-16-26SN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-16-26SN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
AFD58-16-26SN-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-16-26SN-6117-LC
QUANTITY
AFD58-16-26SN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-16-26SN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-16-26SN-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-16-26SN-6117-LC
AFD58-16-26SN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-16-26SN-6117-LC
ADAPTER PC BOARD CARD 1=100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SOLDER datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
XMITTER OPTICAL 10MBD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT SCKT datasheet.pdf
IC AMP SPEAKER DRIVER 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.95V 0.3A 4SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf