TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-24SY-6117
DL60R16-24SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-24SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R16-24SY-6117.pdf
Availability of DL60R16-24SY-6117
QUANTITY
DL60R16-24SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-24SY-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R16-24SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-24SY-6117
Related LinksDL60R16-, DL60R16-24SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-24SY-6117 Details Description
Related parts for DL60R16-24SY-6117
IC MPU Z180 20MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHT/ORG datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 600W datasheet.pdf