Vishay/Dale RNC50J3572FSRSL
RNC50J3572FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3572FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3572FSRSL.pdf
Availability of RNC50J3572FSRSL
QUANTITY
RNC50J3572FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3572FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3572FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3572FSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3572FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3572FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3572FSRSL
CABLE 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 90NS 32DIP datasheet.pdf
IC COMP NANOPOWER W/REF 8DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V 300MA DIP datasheet.pdf
CONN SPLICE 16-20.5AWG THRU datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 2.3A PQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
OSC MEMS 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf