TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-16-26SW-6117
AFD58-16-26SW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-16-26SW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD58-16-26SW-6117.pdf
Availability of AFD58-16-26SW-6117
QUANTITY
AFD58-16-26SW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-16-26SW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-16-26SW-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-16-26SW-6117
Related LinksAFD58-16-, AFD58-16-26SW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-16-26SW-6117 Details Description
Related parts for AFD58-16-26SW-6117
IC RELAY PHOTOVO 400V 120MA 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMB datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 10.6V 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
SST UNITIZED WHEEL 1" 5A FIN datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 300A 3TOWER datasheet.pdf