TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39PN-6117
AFD58-20-39PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD58-20-39PN-6117.pdf
Availability of AFD58-20-39PN-6117
QUANTITY
AFD58-20-39PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39PN-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39PN-6117
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-39PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-39PN-6117 Details Description
Related parts for AFD58-20-39PN-6117
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 2-1/2X132" A VFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
Connector Header 17 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf