TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39PN-6233
AFD58-20-39PN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39PN-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
AFD58-20-39PN-6233.pdf
Availability of AFD58-20-39PN-6233
QUANTITY
AFD58-20-39PN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39PN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39PN-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39PN-6233
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-39PN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-39PN-6233 Details Description
Related parts for AFD58-20-39PN-6233
TERM RING INSUL 12-10AWG #3/8 datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DAHT F CRIMP 14-24 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
1020-7W ANVIL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 132PO datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V FLATPACK datasheet.pdf