TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39PY-6139
AFD58-20-39PY-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39PY-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
AFD58-20-39PY-6139.pdf
Availability of AFD58-20-39PY-6139
QUANTITY
AFD58-20-39PY-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39PY-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39PY-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39PY-6139
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-39PY-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-39PY-6139 Details Description
Related parts for AFD58-20-39PY-6139
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 32.5VC DO214AC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 3E 5.5KV datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 44 PO datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 8DIP datasheet.pdf
FIBER OPTIC MARKER 3.5X1.75" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CAP 3.2MM datasheet.pdf