TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39SX-6117-LC
AFD58-20-39SX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39SX-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
AFD58-20-39SX-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-20-39SX-6117-LC
QUANTITY
AFD58-20-39SX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39SX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39SX-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39SX-6117-LC
AFD58-20-39SX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-20-39SX-6117-LC
IC FPGA 800 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
WIRE SDL EDGE/HOLE MNT NATURAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf