TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-41PW-6233
AFD58-22-41PW-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-41PW-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
AFD58-22-41PW-6233.pdf
Availability of AFD58-22-41PW-6233
QUANTITY
AFD58-22-41PW-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-41PW-6233
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-41PW-6233
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-41PW-6233
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-41PW-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-41PW-6233 Details Description
Related parts for AFD58-22-41PW-6233
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS R/A SHORT datasheet.pdf
IC IF-PLL I2C-BUS DEMOD 24-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER/PAR 65M 40-QFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 11-13 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS INLINE W/PINS datasheet.pdf