Vicor Corporation VI-27N-EY-F1
VI-27N-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-27N-EY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VI-27N-EY-F1.pdf
Availability of VI-27N-EY-F1
QUANTITY
VI-27N-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-27N-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-27N-EY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-27N-EY-F1
Related LinksVI-27N, VI-27N-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-27N-EY-F1 Details Description
Related parts for VI-27N-EY-F1
BLADE HEX 3MM 4.72" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 28W datasheet.pdf
FILTER EMI 10000 PF C TYPE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 6K OHM 16DIP datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 12V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN ATTACHED FLEXIBLE CABLE 2M datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS PNL MNT SKT datasheet.pdf