TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-41SN-6117
AFD58-22-41SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-41SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD58-22-41SN-6117.pdf
Availability of AFD58-22-41SN-6117
QUANTITY
AFD58-22-41SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-41SN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-41SN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-41SN-6117
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-41SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-41SN-6117 Details Description
Related parts for AFD58-22-41SN-6117
IC OPAMP GP 280KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 112UH 1.26A 300 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM SMT 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS SMD VERT 30AU datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
SOFT CARRYING CASE FOR PG-100N datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W SMBG datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf