TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-41SX-6233
AFD58-22-41SX-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-41SX-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
AFD58-22-41SX-6233.pdf
Availability of AFD58-22-41SX-6233
QUANTITY
AFD58-22-41SX-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-41SX-6233
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-41SX-6233
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-41SX-6233
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-41SX-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-41SX-6233 Details Description
Related parts for AFD58-22-41SX-6233
CONN RECEPT 11 POS W/RAMP SL-156 datasheet.pdf
ROLLER LEVER HEAD FOR WL SERIES datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3ST 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm Series 25 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 3.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf