TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-55PN-6141
AFD58-22-55PN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-55PN-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
AFD58-22-55PN-6141.pdf
Availability of AFD58-22-55PN-6141
QUANTITY
AFD58-22-55PN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-55PN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-55PN-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-55PN-6141
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-55PN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-55PN-6141 Details Description
Related parts for AFD58-22-55PN-6141
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.100" datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
2 X 25 POS MALE VERT SMT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DISPLAY 0.4" 2DIGIT GRN CA SMD datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 8/ LAR datasheet.pdf