TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-55PX-6233
AFD58-22-55PX-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-55PX-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
AFD58-22-55PX-6233.pdf
Availability of AFD58-22-55PX-6233
QUANTITY
AFD58-22-55PX-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-55PX-6233
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-55PX-6233
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-55PX-6233
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-55PX-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-55PX-6233 Details Description
Related parts for AFD58-22-55PX-6233
CONN MAGJACK 2PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 910 OHM 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 600VAC 2SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" GOLD datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT PLUG datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN RECP datasheet.pdf
15000UF 16V 22.23X41.28 85C AXI datasheet.pdf