TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-55SX-6117-LC
AFD58-22-55SX-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-55SX-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
AFD58-22-55SX-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-22-55SX-6117-LC
QUANTITY
AFD58-22-55SX-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-55SX-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-55SX-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-55SX-6117-LC
AFD58-22-55SX-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-22-55SX-6117-LC
CONN RECEPT 12POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR GAS FLOW TYPE 0-2L/MIN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W datasheet.pdf