TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-55SX-6117
AFD58-22-55SX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-55SX-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD58-22-55SX-6117.pdf
Availability of AFD58-22-55SX-6117
QUANTITY
AFD58-22-55SX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-55SX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-55SX-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-55SX-6117
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-55SX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-55SX-6117 Details Description
Related parts for AFD58-22-55SX-6117
IC REG LDO -5V 0.1A 3SSIP datasheet.pdf
TOOL STRIPPER CST VARIO COAX datasheet.pdf
CONN HEADER 8PS .100 DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 4POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
REED RELAY 1 FORM A 12V SMD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf