TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-19SW-6141
AFD58-24-19SW-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-19SW-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
AFD58-24-19SW-6141.pdf
Availability of AFD58-24-19SW-6141
QUANTITY
AFD58-24-19SW-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-19SW-6141
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-19SW-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-19SW-6141
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-19SW-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-19SW-6141 Details Description
Related parts for AFD58-24-19SW-6141
FLEX CABLE - AFK05A/AE05/AFK05A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 10K 16UTQFN datasheet.pdf
IC FPGA 101 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
PIN,STRAIGHT,GROOVED datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf