Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y08502R00000E0R
Y08502R00000E0R picture photo
Mfg. Part Number
Y08502R00000E0R
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1/2W 2516 WIDE
Datasheet Download
Y08502R00000E0R.pdf
Availability of Y08502R00000E0R
QUANTITY
Y08502R00000E0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y08502R00000E0R
Internal Part NumberEIS-Y08502R00000E0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesVCS1625
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±0.2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseWide 2516 (6440 Metric), 1625
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.160" L x 0.250" W (4.06mm x 6.35mm)
Height0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y08502R00000E0R
Y08502R00000E0R Details Description
Related parts for Y08502R00000E0R
RES 57.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT PANEL RND 4PIN R/A PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf