TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-31SN-6117-LC
AFD58-24-31SN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-31SN-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
AFD58-24-31SN-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-24-31SN-6117-LC
QUANTITY
AFD58-24-31SN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-31SN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-31SN-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-31SN-6117-LC
AFD58-24-31SN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-24-31SN-6117-LC
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL LP 8-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
WIRELESS ROUTER HSDPA EU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
PARALLEL SPLICE/PVC INSULATED datasheet.pdf
RES 158 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf