TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-31SN-6233
AFD58-24-31SN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-31SN-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
AFD58-24-31SN-6233.pdf
Availability of AFD58-24-31SN-6233
QUANTITY
AFD58-24-31SN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-31SN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-31SN-6233
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-31SN-6233
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-31SN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-31SN-6233 Details Description
Related parts for AFD58-24-31SN-6233
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 12V datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FILTER 16A datasheet.pdf
SAC -8P-M CABLE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TAPE 23"X18YD SLITTER/DIST LOG datasheet.pdf