TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-61PN-6117
AFD58-24-61PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-61PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD58-24-61PN-6117.pdf
Availability of AFD58-24-61PN-6117
QUANTITY
AFD58-24-61PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-61PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-61PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-61PN-6117
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-61PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-61PN-6117 Details Description
Related parts for AFD58-24-61PN-6117
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 220MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 30W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC DDR 256MB 200MHZ 2.5V 60BGA datasheet.pdf