TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-61PN-6140
AFD58-24-61PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-61PN-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
AFD58-24-61PN-6140.pdf
Availability of AFD58-24-61PN-6140
QUANTITY
AFD58-24-61PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-61PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-61PN-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-61PN-6140
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-61PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-61PN-6140 Details Description
Related parts for AFD58-24-61PN-6140
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
METRAL 1000 RECEPT-8ROW SIGNAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR FAN2001/FAN2002 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 12.0V 100A datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf