XP Power AFE220PS48
AFE220PS48 picture photo
Mfg. Part Number
AFE220PS48
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 220W
Datasheet Download
AFE220PS48.pdf
Availability of AFE220PS48
QUANTITY
AFE220PS48 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFE220PS48
Internal Part NumberEIS-AFE220PS48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsAFE220 Series TUV Certificate
AFE220 Series UL Certificate
AFE220 Series CB Report
RoHS InformationAFE220 Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesAFE220
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)4.58A
Power (Watts)220W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency93%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Size / Dimension7.76" L x 3.46" W x 1.73" H (197.0mm x 88.0mm x 44.0mm)
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max220W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length70.9" (1.80m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFE220PS48
Related LinksAFE22, AFE220PS48 Datasheet, XP Power Distributor
AFE220PS48 Details Description
Related parts for AFE220PS48
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.1V 0.5A SYNC 6SON datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YELLOW/RED datasheet.pdf
CABL AMC-TNC RP BLKHD JACK 200MM datasheet.pdf
FET RF LDMOS 150W H37248-2 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf