Cornell Dubilier Electronics AFK107M25E16B-F
AFK107M25E16B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK107M25E16B-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AFK107M25E16B-F.pdf
Availability of AFK107M25E16B-F
QUANTITY
AFK107M25E16B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK107M25E16B-F
Internal Part NumberEIS-AFK107M25E16B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFK
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current225mA
Impedance260 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)