Cornell Dubilier Electronics AFK107M25X16T-F
AFK107M25X16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK107M25X16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AFK107M25X16T-F.pdf
Availability of AFK107M25X16T-F
QUANTITY
AFK107M25X16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK107M25X16T-F
Internal Part NumberEIS-AFK107M25X16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK107M25X16T-F
Related LinksAFK107M, AFK107M25X16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK107M25X16T-F Details Description
Related parts for AFK107M25X16T-F
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
MOSFET OMNI N-CH 70V 10A D2PAK datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 0.2A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf