Cornell Dubilier Electronics AFK107M50F24T-F
AFK107M50F24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK107M50F24T-F
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AFK107M50F24T-F.pdf
Availability of AFK107M50F24T-F
QUANTITY
AFK107M50F24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK107M50F24T-F
Internal Part NumberEIS-AFK107M50F24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current262.5mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK107M50F24T-F
Related LinksAFK107M, AFK107M50F24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK107M50F24T-F Details Description
Related parts for AFK107M50F24T-F
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .095W STER AB 14SON datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 10MSOP datasheet.pdf
SHIELD DRIP KIT 24" datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO TRB PLUG datasheet.pdf
RES 12K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 50 V datasheet.pdf