Cornell Dubilier Electronics AFK108M06F24B-F
AFK108M06F24B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK108M06F24B-F
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AFK108M06F24B-F.pdf
Availability of AFK108M06F24B-F
QUANTITY
AFK108M06F24B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK108M06F24B-F
Internal Part NumberEIS-AFK108M06F24B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesAFK
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)