Cornell Dubilier Electronics AFK226M63E16T-F
AFK226M63E16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK226M63E16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
AFK226M63E16T-F.pdf
Availability of AFK226M63E16T-F
QUANTITY
AFK226M63E16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK226M63E16T-F
Internal Part NumberEIS-AFK226M63E16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance1.2 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK226M63E16T-F
Related LinksAFK226M, AFK226M63E16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK226M63E16T-F Details Description
Related parts for AFK226M63E16T-F
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 2012 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf