Cornell Dubilier Electronics AFK227M50G24T-F
AFK227M50G24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK227M50G24T-F
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AFK227M50G24T-F.pdf
Availability of AFK227M50G24T-F
QUANTITY
AFK227M50G24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK227M50G24T-F
Internal Part NumberEIS-AFK227M50G24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current502.5mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK227M50G24T-F
Related LinksAFK227M, AFK227M50G24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK227M50G24T-F Details Description
Related parts for AFK227M50G24T-F
FIXED IND 10MH 300MA 4.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 212V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 100MA 10.9 OHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V datasheet.pdf
TV 16C 16#16 PIN PLUG datasheet.pdf
470UF 16V 10X12.5 105C RAD datasheet.pdf
220UF 6.3V 10X20 105C RAD datasheet.pdf