Cornell Dubilier Electronics AFK475M63C12T-F
AFK475M63C12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK475M63C12T-F
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
AFK475M63C12T-F.pdf
Availability of AFK475M63C12T-F
QUANTITY
AFK475M63C12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK475M63C12T-F
Internal Part NumberEIS-AFK475M63C12T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesAFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37.5mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK475M63C12T-F
Related LinksAFK475M, AFK475M63C12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK475M63C12T-F Details Description
Related parts for AFK475M63C12T-F
CBL RIBN 31COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.6A 43.2 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMA datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 960MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 267 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC LNG HNG L datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS PNL MNT SKT datasheet.pdf