Cornell Dubilier Electronics AFK476M06C12B-F
AFK476M06C12B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK476M06C12B-F
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AFK476M06C12B-F.pdf
Availability of AFK476M06C12B-F
QUANTITY
AFK476M06C12B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK476M06C12B-F
Internal Part NumberEIS-AFK476M06C12B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK476M06C12B-F
Related LinksAFK476M, AFK476M06C12B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK476M06C12B-F Details Description
Related parts for AFK476M06C12B-F
RES SMD 1.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM CRIMP RECPT 22-28AWG datasheet.pdf
MOD GPS SIRF STAR III NO ANT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 98POS DR LOW P datasheet.pdf