Cornell Dubilier Electronics AFK476M2AH32B-F
AFK476M2AH32B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK476M2AH32B-F
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
AFK476M2AH32B-F.pdf
Availability of AFK476M2AH32B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AFK476M2AH32B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK476M2AH32B-F
Internal Part NumberEIS-AFK476M2AH32B-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesAFK
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)320 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current375mA
Impedance320 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK476M2AH32B-F
Related LinksAFK476M, AFK476M2AH32B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK476M2AH32B-F Details Description
Related parts for AFK476M2AH32B-F
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.2KV 2.3A datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 72POS .156 R/A AU datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BRAKE KEY 200W datasheet.pdf
RES 172 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
802.11 WI-FI MODULE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SSD 16GB 2.5" SATA II 5V datasheet.pdf