Cornell Dubilier Electronics AFK686M35X16T-F
AFK686M35X16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK686M35X16T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
AFK686M35X16T-F.pdf
Availability of AFK686M35X16T-F
QUANTITY
AFK686M35X16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK686M35X16T-F
Internal Part NumberEIS-AFK686M35X16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK686M35X16T-F
Related LinksAFK686M, AFK686M35X16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK686M35X16T-F Details Description
Related parts for AFK686M35X16T-F
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 6W datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE IN LINE datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-300 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf