Cornell Dubilier Electronics AFK687M50P44T-F
AFK687M50P44T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK687M50P44T-F
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AFK687M50P44T-F.pdf
Availability of AFK687M50P44T-F
QUANTITY
AFK687M50P44T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK687M50P44T-F
Internal Part NumberEIS-AFK687M50P44T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
SeriesAFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)73 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance73 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK687M50P44T-F
Related LinksAFK687M, AFK687M50P44T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK687M50P44T-F Details Description
Related parts for AFK687M50P44T-F
FUSE BOARD MNT 4A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 73.2OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CTLR 2/3PH W/IMBED DVR 64TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEX DIE SET,.068/.178/.324 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf